Večne zelená ostrovná krajina, jej symbolmi sú ďatelina a harfa, patrón je svätý Patrik, miesto kde sa každú chvíľu mení počasie a nenájdete tu ani jedného hada. Uhádli ste? Áno, je to Írsko.
Do tejto nádhernej krajiny som mala možnosť sa dostať vďaka úspešnému projektu Erasmus+.
Hneď po ukončení školského roka som sa zúčastnila dvojtýždenného kurzu pre učiteľov s názvom Inovatívna metodológia pre 21. storočie. Kurz bol nesmierne zaujímavý, vyčerpávajúci, ale veľmi povzbudzujúci, keďže sa stretli učitelia z rôznych krajín s rovnakým zapálením a zmyslom pre humor. Počas tohto krásneho obdobia sme sa mali možnosť vcítiť do kože našich žiakov, keď sme zdolávali každodenné výzvy kreatívnym spôsobom. Hneď na začiatku sme sa zúčastnili speváckej súťaže Eurovision contest, keď každá krajina musela zaspievať svoju pieseň vo svojom jazyku, hneď na to sme mysleli, že prehliadka mesta Dublin znamená účasť sprievodcu a siahodlhý výklad. Mýlili sme sa, sami sme brázdili ulicami hlavného mesta s interaktívnou mapou a 11 náročnými úlohami, ktoré nám na diaľku kontrolovala naša lektorka.
A tak to šlo každý deň, cez klasické metódy ako čítanie s porozumením, diskusia, monológ, dialóg, až po náročnejšie ako interaktívne hry- bludisko, tvorenie origami, projekt, prezentácia, praktické činnosti- stavba mostu, používanie videí, Dixit karty sme sa oboznamovali s modernými prístupmi týkajúcimi sa Bloomovej taxonómie, kreatívneho myslenia, riešenia problémov, kolaborácie, kreativity, digitálnych a sociálnych zručností.
Tiež sme sa venovali problematike duševného zdravia, ako nevyhorieť ako pedagógovia, a naučili sme sa techniky správneho dýchania a eliminovania stresu aj cvičeniami na čerstvom vzduchu.
Tak ako si to naša doba vyžaduje, venovali sme sa aj digitálnym zručnostiam a používali sme aplikácie ako padlet, thinglink, wordwall, quizlet,gimkit, a iné.
Cez víkend sme skúmali okolie Dublinu, ako správna Slovenka som si nenechala ujsť tajomné a čarokrásne more s útesami, írske jedlá, nápoje, hudbu a tanec. Spoznávali sme prírodné a historické krásy Írskej republiky. Okrem iného sme zistili, že cez križovatku sa prechádza aj na červenú- vodiči sú ohľaduplní, jazdí sa naľavo ako v Anglicku, pije sa tiež čierny čaj s mliekom, v autobuse šofér nevydáva drobné a špeciálnym lístkom môžete za 8 Eur precestovať autobusom, vlakom alebo prímorským vlakom kdekoľvek v rámci jedného dňa. Dozvedeli sme sa kto bola legendárna Molly Mellone, zaspievali sme si pri gitare v bare s Írmi, ktorí sú mimoriadne priateľskí a nápomocní, s nadšením sme sledovali írske tance v divadle, zistili sme, že nosiť dáždnik je úplne zbytočné a že sa nesmieme riadiť oblečením domáceho obyvateľstva.
Naše vyučovanie prebiehalo aj mimo Dublinskej univerzity, a to v galérii, v historickom múzeu, alebo v horách podobných našim krásnym Tatrám.
Najkrajšie na tomto pobyte bolo vymeniť si skúsenosti s inými učiteľmi z celej Európy, získať kontakty a priateľstvá pretrvávajúce doteraz. Hoci bol každý učiteľ iný, dokázali sme sa podporiť, pomôcť si, povzbudiť a veru aj od dojatia poplakať pri zdieľaní sa s našimi učiteľskými skúsenosťami.
Cieľom nášho projektu bolo získať partnerov pre ďalšie mobility, ktorých by sa zúčastnili naši žiaci so svojimi pedagógmi alebo aj bez nich. Naša škola sa zapojila do akreditačného procesu, výsledky ktorého sa dozvieme v januári. Ak budeme úspešní, mobility do krajín EÚ budú pre nás v najbližších rokoch samozrejmosťou.
Určite, keď bude možnosť, povzbudzujem každého učiteľa a žiaka zúčastniť sa mobility v rámci projektu Erasmus +. Získate nezabudnuteľné a cenné skúsenosti, ktoré vás posunú vpred vo vašom profesionálnom živote a v neposlednom rade uzriete krásne kúty našej Európy a získate si priateľov možno aj na veľmi dlhý čas.
PaedDr. Daniela Molnárová