Novinky

          • Teambuildingový školský výlet II.A a VI.O

          •      ...že na školských stoličkách ,,nič" nevysedíme a zo školských čias si zapamätáme hlavne to, že sme niekde v jedinečnom triednom zložení boli a niečo parádne spolu zažili, je nám dávno jasné. Práve preto sme sa 17. a 18. 6. 2026 vybrali zbierať spoločné triedne zážitky a kde inam, ako do raja - nášho krásneho Slovenského raja, plného pokoja - na Dedinky. Ráno počasie nevyzeralo veľmi priaznivo, no poctivo sme si ho pri ceste vlakom vymodlili. Po ubytovaní v perfektne zariadenom dome, celom iba pre nás, sme ukážkovo a bez akéhokoľvek zaváhania zdolali Zejmarskú roklinu. Cestu naspäť s prekrásnou scenériou Palcmanskej maše sme si vychutnali lanovkou. Navarili sme si obed, každý podľa svojho gusta - pirohy so smotanou, vyprážanú mozzarelu, či ryžové rizoto. Každý kuchár za sebou vzorne - preeesne tak ako doma upratal a poobedie už patrilo vodným bicyklom. Vlnky, rybky, zákutia priehrady, vietor vo vlasoch, krásny západ slnka a všade pokoj a kľud. Na bicykloch sme opäť vyhladli a na večeru sme si dali chutnú pizzu. Nenechali sme si újsť ani neskorú večernú prechádzku za svitu mesiaca a hviezd k priehradnému múru.

                 Každá trieda si píše ten svoj jedinečný príbeh. Počasie nám nakoniec vyšlo, atmosféra bola každou sekundou neuveriteľná, tímová, veselá, iba naša. Asi ťažko uveriť, že sme aj spali, veď na správny výlet sa spať nechodí, ale... predsalen, na chvíľu všetko stíchlo. Dospali sme to doma.

                 Je úžasné, ak má kolektív spoločné záujmy, vie sa skĺbiť, dohodnúť a pre každého je byť spolu jedinečným zážitkom, na ktorý budeme s radosťou spomínať. Krásne dva dni v raji sú za nami a my sa už tešíme na ďalšie naše spoločné tripy budúci rok.

                                                                                                                             Výletníci II.A/VI.O a tr. uč. L. Škarbeková

          • Školský výlet v Kvinte V.O a I.A

          • Žiaci Kvinty V.O sa počas piatich rokov na našom Gymnáziu ukázali ako milovníci turistiky, keďže chceli ísť každý rok 1 deň výletu do Vysokých Tatier. Tento rok sme do našej triedy prijali ďalších turistov a to žiakov I.A, ktorí už majú za sebou prvý rok štúdia u nás a ukázali sa ako šikovná partia, ktorá si tiež zaslúži super výlet. 

            Keďže padla otázka, ktoré pleso sme ešte nevideli, tentokrát sme sa vybrali až na Skalnaté pleso. Cesta lanovkou bol zážitok, hore krásne počasie a prechádzka okolo plesa. No a keďže už sme dospelejší, mohli sme konečne absolvovať výlet aj v noci na chate v Starej Lesnej s opekačkou a raňajkami. (,,Kde sú raňajky?" - ,,Urob si sám :) ". 

            Na druhý deň v Escape Room v Poprade sa žiaci báli, aby ich na večeru nezjedol Hanibal. Zaujímavé, že aj keď viete, že sa to nestane, bojujete ako o život.

            Žiaci Kvinty V.O a I.A celý rok takto bojovali, výlet si zaslúžili a o rok sa tešíme, čo nové a zaujímavé opäť vymyslíme. 

            triedna uč. V.O a I.A

            Mgr. Miroslava Petríková

          • Úspech našich žiakov v súťaži ENGLISHSTAR!

          • Do medzinárodnej súťaže ENGLISHSTAR sa zapojilo 34 žiakov osemročného štúdia. Teší nás, že všetci dosiahli veľmi pekné výsledky.

            Najvyššiu priemernú úspešnosť dosiahli žiaci Kvarty IV.O – až 99 %. Mimoriadne gratulujeme Sofii Vargovej, Kataríne Šimkovej a Simone Daňkovej, ktoré získali plný počet bodov (100 %), a Ľubomírovi Garančovskému s výsledkom 96 %.

            Výborné individuálne výsledky dosiahli aj Izabela Skalická (III.O), Karolína Dzurňáková (II.O) a Marko Mráz (I.O), všetci s úspešnosťou 96 %.

            Priemerná úspešnosť jednotlivých tried: 

            I.O – 80 %

            II.O – 83 %

            III.O – 78,6

            IV.O – 99 %

            Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom za vzornú reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom! 

            Text: Mgr. Miroslava Petríková

            Foto: Mgr. Kristína Vargová, Mgr. Miroslava Petríková

          • Poznávací zájazd do Talianska 10.6. - 14.6.2026

          • Taliansko nás očarilo už pri prvej návšteve pred dvomi rokmi. Rím, Vatikán či Florencia v nás zanechali hlboký dojem, preto sa rozhodnutie o druhom spoznávaní tejto krajiny nerodilo ťažko.

            Dňa 10.6.2026 skupina 40 nadšencov vyrazila autobusom v ústrety dobrodružstvu. Po celonočnej ceste sme už ráno stáli na Námestí San Marco v Benátkach a obdivovali gondoly plaviace sa kanálmi. Fotili sme sa na moste Rialto, navštívili typický taliansky trh s morskými plodmi, korením či ovocím. Loďou sme sa preplavili na ostrov sklárov Murano, kde sme videli naživo výrobu sklenených sošiek a odtiaľ na ostrov farebných domčekov a čipiek Burano.

            Na ďalší deň ráno nás čakala adrenalínová jazda na motorových člnoch cez Lago di Garda, najväčšie jazero v Taliansku. Mestečko Sirmione ponúka okrem starobylej pevnosti, najlepšej zmrzliny aj kúzelné uličky vedúce ku kamienkovej pláži. Sirmione si nás všetkých získalo svojou rozprávkovou atmosférou. V poobedných hodinách sme priamo z metra vystúpili pri impozantnej Milánskej katedrále. Prechádzať sa medzi jej vysokými stĺpmi a obdivovať sochy a farebné vitráže patrí k ďalším nezabudnuteľným zážitkom.

            V posledný deň sme navštívili mesto lásky -Veronu. Koloseum, dom Rómea, svetoznámy balkón a socha Júlie pod ním nás preniesli do čias slávneho anglického dramatika Shakespeara. Z najvyššieho vrchu je nádherný výhľad na celé mesto. Posledné nákupy, trochu smutné pohľady a vyrazili sme domov.

            Taliansko nám neukázalo len svoje architektonické skvosty, luxusné obchody, malebné zákutia a priateľských domácich, ale ponúklo nám aj zážitok z ochutnania talianskej kuchyne.

            Ďakujeme našej úžasnej sprievodkyni Janke a CK Spišbus za bezproblémový priebeh a skvelo naplánovaný pobyt. Už teraz chystáme ďalší výlet.

            Mgr. K. Vargová a Mgr. K. Blahovská

             

             

          • Koncoročné výlety triedy Sekunda

          •  Aj tento rok sme si naplánovali koncoročné výlety plné dobrodružstva. Po minuloročných motokárach, laser game a kúpalisku sme sa v 1. deň vybrali vyskúšať lanové centru Tarzania na Alpinke v Košiciach. Mali sme pred tým trošku rešpekt, lebo liezť po náročných prekážkach vo výške nie je žiadna sranda. Najviac nás potrápili tie, ktoré sa pod nami kývali. Bojazlivejších sme hlasno povzbudzovali, až kým neprišli do cieľa. Najviac sa nám páčilo len tak letieť vzduchom na zipline. Bolo to perfektné! Potom sme si zahrali volejbal a unavení sa vrátili domov. Druhý deň sme pretekali na bobovej dráhe o to, kto ju prejde najrýchlejšie. Budeme musieť ešte veľa trénovať, kým sa Lukášovi vyrovnáme. Ale bolo to tiež super, plánujeme prísť aj s rodičmi. Poobede sme si ešte pozreli v kine napínavý film a sme celkom radi, že je pred nami víkend. Po týchto dvoch krásnych dňoch plných akcie si potrebujeme trošku oddýchnuť.

            Trieda sekunda a p.učitelka Mgr. K. Vargová

             

          • Nemeckí študenti z Offenburgu u nás v Gelnici

          • Od utorka 9. júna sme mali v meste zvýšený počet nemecky a anglicky hovoriacich žiakov. Práve sa v Gelnici udiala druhá časť už 35-ročnej zahraničnej výmeny nášho Gymnázia a Kaufmännische Schulen Offenburg z Nemecka. Šesť žiakov sme ubytovali v našich slovenských rodinách, ukázali sme im naše školy v Gelnici aj Prakovciach, vo Vysokých Tatrách sme medzi kvapkami zdolali krátku trasu z Hrebienka k vodopádom, splavili sme Dunajec, navštívili Košice, sfárali Štôlňu Jozef a tí odvážni preplávali Turzovské jazero. Gelnica a Slovensko opäť nesklamali, naopak Nemcov ohúrili svojou maličkosťou, krásnou prírodou. Malá, ale útulná škola, nové zážitky, fitko v škole, papuče ako prezúvky, medvede v Tatrách- aj keď sme ich nevideli, párty u babky v Gelnici, spoločné pečenie koláča, naše milé kaviarničky, to všetko boli TIE zážitky, ktoré si od nás nemeckí žiaci odnášajú, a ktoré sa oplatí našim žiakom s nimi zažiť. 

            Veríme, že niektoré priateľstvá zotrvajú ešte dlho. Mnohí bývalí študenti nám píšu, aké spomienky majú na Offenburg, posielajú staré fotky odfotené z vtedajších ,,papierových" albumov, pamätajú si miesta, ktoré stále v Nemecku navštevujeme, Helmuta Surbeka, ktorý už 26-krát doviedol svojich študentov k nám a v jeho 75 rokoch tu stále s nami zdoláva Tatry.

            Dlhoročné silné putá, priateľstvá aj medzi učiteľmi a hlavne možnosť pre našich žiakov stráviť týždeň v nemeckej rodine nám každý rok dávajú energiu pokračovať. Už teraz sa tešíme na ďalší rok a pripravujeme nový program.

            Text: Mgr. Miroslava Petríková

            Foto: žiaci výmeny  

          • Naši žiaci reprezentovali školu v národnom kole súťaže Mladý Európan

          • V dňoch 5. a 6. júna sa družstvo žiakov 3. A v zložení V. Bikárová, A. Kováčová a F. Vaškovič zúčastnilo národného kola súťaže Mladý Európan. Na celoslovenské finále postúpili ako víťazi regionálneho kola.

            Súťaž sa konala v Trenčíne za účasti 13 tímov z celého Slovenska. Súťažiaci mali príležitosť preukázať svoje vedomosti o Európskej únii, jej histórii, inštitúciách a aktuálnom dianí, ako aj svoje prezentačné a tímové zručnosti.

            Súčasťou dvojdňového programu bola aj krátka prehliadka mesta Trenčín, ktorá účastníkom umožnila spoznať jeho historické a kultúrne zaujímavosti.

            Hoci sa nášmu tímu nepodarilo umiestniť na stupňoch víťazov, patrí mu veľké poďakovanie za zodpovednú prípravu a vzornú reprezentáciu našej školy. Žiakom gratulujeme k úspešnému postupu do národného kola a ďakujeme za ich nasadenie a reprezentáciu školy.

            PhDr. R. Burčák

             

          • eTwinning na hodinách aj cez prestávky

          • Opäť eTwinning projekt, ktorý nás na hodinách angličtiny spája so zahraničím, komunikujeme so žiakmi z iných škôl a dozvedáme sa ako to u nich funguje. Náš nový projekt s triedou V.O/ I.A sa volá Bell rings, fun begins (Keď zazvoní, začína zábava) a tentokrát sme si vymysleli eTwinning o aktivitách, ktorými si naši žiaci krátia prestávky medzi hodinami. Oslovili sme všetkých z celej školy a postupne zbierame nápady, fotíme hry, súťaže a všetko normálne aj nenormálne, čo naši žiaci cez prestávky vymyslia. Grécka škola, ktorej sa náš nápad páčil sa k nám pridala a posiela informácie o sebe, svojej škole, fotky z prestávok a komentáre k našim aktivitám. Opäť využívame digitálne aplikácie ako Padlet, Digipad, Canva a plánujeme aj videokonferenciu. 

            Tieto projekty nás vždy očaria najmä rozdielmi medzi našimi školami, učebňami a žiakmi. Vždy máme pocit, že sa zahraničným školám nevyrovnáme, ale v tomto roku obdivujú Gréci nás. Síce majú školu pri mori, prestávky môžu tráviť vonku v záhrade, na ihriskách, ale u nás obdivujú voľnosť a atmosféru, ktorú cítia z našich fotiek, dokonca závidia, že u nás môžu študenti nosiť šľapky ako prezuvky a hrať loptové hry (nemôžu, ale hrajú sa s loptami vyrobenými z papiera :) ako v dávnej minulosti). 

            Vo fotogalérii článku sa nachádzajú print screeny našich prác v digitálnych aplikáciách, Avatari ktorými sme sa predstavili, profesionálny plagát z tvorby našej žiačky, ktorý reprezentuje našu školu, fotky z Grécka: škola a aktivity cez prestávky. V projekte s nami spolupracuje aj holandská škola, na jej príspevky však stále čakáme a tešíme sa na to, ako vyzerá ich školský život. 

            Foto a text: Mgr. Miroslava Petríková

          • Úspešní riešitelia krajského kola chemickej olympiády v kategórii B a D

          •       Predmetové olympiády sú na svojom konci a my sa tešíme s výsledkov našich chemikov Samuela Dudeka (II.A) a Matúša Pohlyho (IV.O), ktorí nás úspešne reprezentovali na krajskom kole chemickej olympiády a stali sa jeho úspešnými riešiteľmi - Samuel dokonca umiestnením na krásnom 12. mieste. Na ich dosiahnuté výsledky sme veľmi hrdí, srdečne im obom blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy. 

                                                                                                                                                      RNDr. Lenka Škarbeková

          • Stretnutie po viac ako 70 rokoch

          • ... srdečný pozdrav od prvých absolventov školy 

            Na našu školu nedávno zavítal milý a vzácny pozdrav od absolventov maturitných ročníkov 1951 – 1953, ktorí aj po viac než siedmich desaťročiach zostávajú verní svojmu gymnáziu i priateľstvám, ktoré sa tu zrodili. Pätica bývalých študentov sa stretla 12. mája 2026, aby si pripomenula školské časy, spoločné zážitky a roky prežité v laviciach nášho gymnázia. Ich list je nielen poďakovaním škole a učiteľom, ale aj krásnym svedectvom o tom, že skutočné priateľstvá a úcta k vzdelaniu pretrvávajú celý život. S veľkou vďačnosťou a úctou sa s vami o tento odkaz delíme:

             

            Vážená pani riaditeľka.

            Prijimite, prosím, osobne i za celý pedagogický zbor a za všetkých študentov gelnického gymnázia srdečný pozdrav od skupiny ešte žijúcich a mobilných absolventov tohto gymnázia, ktorí sa každoročne schádzajú na spomienkovom stretnutí. Na týchto stretnutiach radi s úctou a rešpektom spomíname na naše študentské pôsobenie v gelnickom prostredí, na gymnázium, ktoré nás dobre vybavilo a pripravilo nielen pre vysokoškolské štúdium, ale aj pre, trúfam si povedať, zmysluplný a užitočný život. Preto sme na našu školu náležite hrdí a kde môžeme, šírime o nej dobré meno. Lebo v našej mysli rezonujú mená Lukáčik, manželia Hönischovci, Bartošová, Egyedidová, Ryšanyová, Longauer, Remenár, Bílek, Ďurkovič, Fecko, Znakovci (aj Rudy báči), ktorí nás vybavovali vemodomosťami a formovali morálno-eticky.

            Nech naše spomienky a pocity pozdvihnú sebavedomie a evokujú hrdosť a patriotizmus súčasných študentov i pedagógov a motivujú ich k náročnosti a vysokým métam v edukácii a získavaní vedomostí.

            Nezabudli a na Gymnázium v Gelnici radi spojímajú a prajú mnoho všestranných úspechov absolventi jeho troch ročníkov:

            • Doc. RNDr. Imrich Fabricy, maturitný ročník 1951 (94-ročný), Bratislava,
            • Ing. Ján Bočkay, maturitný ročník 1951 (94-ročný), Spišská Nová Ves,
            • Ing. Ján Krigovský, maturitný ročník 1952 (94-ročný), Bratislava,
            • MUDr. Bohumil Bočkay, maturitný ročník 1952 (93-ročný), Trenčín,
            • Mgr. Marta Gazdiková-Ištvaniková, maturitný ročník 1953 (91-ročná), Bratislava.

            Za skupinu

            MUDr. Bohumil Bočkay

          • Matúš a Sofia medzi najlepšími v IQ olympiáde na východe

          • V piatok 15.5. sa konalo regionálne kolo Východ 15. ročníka IQ olympiády, ktorú organizuje MENSA Slovensko v priestoroch PF UPJŠ v Košiciach pre 80 postupujúcich žiakov z online školských kôl Košického a Prešovského kraja.

            Matúš Pohly a Sofia Vargová (z IV.O) si potrápili svoje mozgové závity, ale aj pamäť a netradičné počítanie v dvoch súťažných hodinových blokoch. Aj keď sa neumiestnili v prvej 20-tke postupujúcich na celoslovenské kolo, podali super výkony.
            Ďakujeme obom za reprezentáciu školy v tejto súťaží, ktorá nepreveruje „naučené“ vedomosti, ale najmä schopnosť logicky uvažovať.

            Text a foto: Mgr. Renáta Faguľová

          • Poznávací interaktívny Deň Zeme na školskom dvore

          •      V tohtoročný Deň Zeme sme spoločne preskúmali školský dvor. Prepojili sme nielen obsah biológie, chémie a ekológie, ale (ne)vedome aj fyziku, informatiku, matematiku, slovenský a anglický jazyk. Riešili sme stanovišťné QR úlohy, obrázkovú poznávaciu hľadačku, dokazovali kyslík a obsah solí v gutačnej vode vytlačenej listami liečivej alchemilky. V rámci zmyslovej psychohygieny sme vnímali okolité vône práve kvitnúcich ovocných stromov a fialiek a započúvali sa aj do jarného spevu vtákov, ktorých sme následne pomocou mobilnej aplikácie Birdnet aj identifikovali. Aplikovali sme aj získané vedomosti zo stavby a typov listov, kvetov aj koreňových sústav. Prepojili sme tak teoretické nadobudnuté vedomosti, účelne ich prakticky využili a v súvislostiach sme sa nielen zabavili a odreagovali, ale veľa nového zaujímavého (ne)tradične aj dozvedeli.

                 Celoškolský Deň Zeme, respektíve "Dni" spojené so skrášlením nášho školského kúska zeme s podporou spoločnosti TESCO nás eštelen čakajú. A my sa už teraz tešíme na viditeľné výsledky po spoločnej realizácii projektu.

                                                                                                                                           RNDr. Lenka Škarbeková

                                                                                                                                           koordinátorka enviroaktivít  

          • Literárno-historická exkurzia Martin

          •                                                                                                                    ... zážitkový deň za nami

                    Štvrtok 30. apríl 2026 sa začal pre 18 žiakov 3.A a VII.O skorším ranným vstávaním. To, čo nám pred rokom prekazila udalosť na železnici, sme sa rozhodli zrealizovať. Stretli sme sa v Margecanoch, po takmer trojhodinovej ceste rýchlikom sme vystúpili vo Vrútkach a autobusom sme sa presunuli do malebného mesta Martin.

                      Slovenská národná knižnica bola našou prvou zastávkou. Budova  sa stavala v rokoch 1964 – 1975, sídli  v  mestskej časti  Hostihora a vypína sa nad mestom. Roky bola súčasťou Matice slovenskej, ale od roku 2000 funguje ako samostatná inštitúcia.

                      Počas prezentácie sme mali možnosť oboznámiť sa nielen s históriou knižnice, ale najmä s jej dôležitým poslaním. SNK dopĺňa, eviduje, spracováva, uchováva, ochraňuje a sprístupňuje knižničný fond s dôrazom na tlačené a elektronické dokumenty vydané na Slovensku, v slovenskom jazyku, od slovenských autorov alebo dokumenty týkajúce Slovenska. Veľmi zaujímavé pre nás bolo vidieť, ako prebiehajú  procesy digitalizácie a reštaurátorské  práce.  

                     Naše ďalšie kroky viedli na Národný cintorín, ktorý sa stal miestom posledného odpočinku významných osobností nášho národného a kultúrneho života. Martinský cintorín bol v roku 1967 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a získal celonárodný význam ako pietne miesto.

                     Presunuli sme sa do skanzenu – Múzea slovenskej dediny, ktorý je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Doslova sme sa túlali v čase, prešli sme sa  po niektorých regiónoch Slovenska, spoznali sme architektúru, ale aj tradičný spôsob života našich predkov.

                    V nohách sme už mali dosť veľa krokov, ohlásila sa únava aj hlad, preto sme sa vrátili  do Martina. Po dobrom obede, nákupoch či oddychu v centre mesta sme sa už chystali na návrat domov. Spiatočná cesta uplynula rýchlo, veselá vrava, smiech, dokonca aj spev boli naším spoločníkom. 

                    Bol to skvelý deň, navštívili sme spolu ďalší kúsok Slovenska, spoznali nádherné miesta,  dozvedeli sme sa veľa zaujímavého, upevnili kamarátstva...

                    Milí, tretiaci,  s Vami je radosť túlať sa.

                                                                                                        Text a foto: Mgr. K. Blahovská

                                                                                                             RNDr. A. Slovenkaiová

                                                                                                             žiaci

          • Králičím skokom k dvom prvenstvám na OK BIO D

          •      28. apríl 2026 bol venovaný okresnému kolu Biologickej olympiády v kategórii D. V Centre voľného času v Gelnici preukázali svoje vedomosti, ako aj praktické výskumno-vedecké a prezentačné zručnosti žiaci šiestych a siedmych ročníkov základných škôl nášho okresu. Našu školu reprezentovali tri žiačky sekundy – Simonka Bučková, Sandra Romanová a Anna Mária Mariančíková, ktoré súťažili v oboch súťažných kategóriách olympiády.

                 O najväčší zážitok dnešného dňa sa postarala Simonka, ktorá so svojimi králikmi Bellkou a Sivkou zaslúžene „vyskákala“ 1. miesto v posterovej časti. Anna Mária Mariančíková so zhodným súčtom bodov taktiež obsadila 1. miesto v posterovej časti a zároveň získala 4. miesto v teoreticko-praktickej časti ako úspešná riešiteľka OK. Úspešnou riešiteľkou okresného kola sa, pri veľmi tesnom bodovom rozdiele, stala aj Sandra.

                 Uznanie a gratulácia patrí všetkým súťažiacim, nakoľko naozaj preukázali veľmi dobré vedomosti. Veľmi sa tešíme z každého úspechu našich žiakov, no čo nás dnes tešilo ešte naviac, bola príjemná spoločnosť a atmosféra, ktorá v CVČ vládla.

                                                                                                                                                       RNDr. Lenka Škarbeková

          • Úspech našej žiačky Sofie Vargovej na krajskom kole dejepisnej olympiády

          • Školské olympiády nie sú len o teoretických vedomostiach. Vyžadujú si hlbší prehľad, schopnosť prepájať udalosti, chápať historické súvislosti a správne ich zaradiť do kontextu. A neraz rozhodujú aj detaily, ktoré môžu výsledné poradie ovplyvniť viac, než by sa na prvý pohľad zdalo.

            Naša žiačka Sofia Vargová, (IV. O) sa na krajské kolo prebojovala už tretí rok po sebe, pričom aj tento rok si postup vybojovala víťazstvom v okresnom kole. Už samotná opakovaná účasť medzi najlepšími súťažiacimi v kraji svedčí o jej systematickej príprave a vytrvalosti v štúdiu  náročných tém.

            V jej kategórii súťažilo takmer 20 žiakov a priebeh súťaže potvrdil, že rozdiely medzi najlepšími sú minimálne. O víťazovi napokon rozhodol jediný bod, pričom ďalší traja  súťažiaci dosiahli rovnaký bodový zisk.

            Sofia predviedla výborný výkon – v teste získala 92 bodov zo 100 a zaradila sa medzi najúspešnejších riešiteľov. O konečnom poradí rozhodli doplnkové kritériá, ako výsledky v monotematickej časti či rýchlosť spracovania úloh, na základe ktorých obsadila štvrté miesto.

            Hoci ide o umiestnenie tesne za stupňami víťazov, jej výkon bol plne porovnateľný s najlepšími. Takéto vyrovnané výsledky zároveň ukazujú, že v súťažiach podobného typu zohrávajú dôležitú úlohu aj detaily hodnotenia. Aj preto by bolo zaujímavé zvážiť formy oceňovania, ktoré by pri minimálnych bodových rozdieloch ešte presnejšie vystihli výkony súťažiacich.

            Sofii ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a prajeme jej veľa úspechov v ďalšom štúdiu i súťažiach. Veríme, že tento výsledok bude pre ňu motiváciou do ďalšej práce.

            Napokon, každý nový poznatok a každá skúsenosť nás posúvajú vpred.

                                                                                                                                                                    PhDr. R. Burčák

          • Zaostrené na rozvoj kritického myslenia

          •     Aj v tomto školskom roku sa s presvedčením naša škola zapojila do celoslovenskej súťaže Liga kritického myslenia, ktorú organizuje Slovenská debatná asociácia. Táto súťaž je zameraná na rozvoj logického uvažovania, práce s informáciami a schopnosti odhaliť manipulácie, čo sú dnes mimoriadne dôležité zručnosti. Jej cieľom je viesť žiakov k samostatnému mysleniu, kritickému hodnoteniu informácií a zodpovednému rozhodovaniu, pričom zároveň rozvíja ich argumentačné a komunikačné schopnosti.

                 Súťaž prebiehala v troch vekových kategóriách: kategória – žiaci 3., 4. a 5. ročníka SŠ a 7. a 8. ročníka OGY kategória – žiaci 1. a 2. ročníka SŠ a 5. a 6. ročníka OGY kategória – žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ a 3. a 4. ročníka OGY.

                 Do školského kola sa zapojilo spolu až 127 žiakov našej školy. Z tohto počtu 18 žiakov preukázalo vynikajúce zručnosti a podarilo sa im prebojovať do krajského kola

                 Mimoriadne nás teší, že z nich, sa až 10 žiakov stalo úspešnými riešiteľmi krajského kola:

             Andrea Saxová (III.O)

            Nina Dzurendová (VIII.O)

            Patrícia Burčáková (II.A/VI.O)

            Martina Lorincová (IV.A)

            Dominika Papcunová (I.A/V.O)

            Viktor Varga (II.A/VI.O)

            Vieroslava Oxová (III.A/VII.O)

            Matúš Lacko (III.A/VII.O)

            Mária Vojnovská (III.A/VII.O)

            Anna Kováčová (III.A/VII.O)

                 Z celkového počtu 885 účastníkov súťaže na krajskej úrovni, získala v celoslovenskom meradle najlepšie umiestnenie - 61. miesto Andrea Saxová, 87. miesto obsadila Nina Dzurendová, Patrícia Burčáková získala 92. a Martina Lorincová 95. miesto. Veľmi sa tešíme a dievčatám srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom.

                 Všetkým zúčastneným žiakom patrí veľká pochvala za ich snahu, odhodlanie, čas a chuť rozvíjať svoje kritické myslenie. Veríme, že aj v budúcnosti bude Liga kritického myslenia patriť medzi obľúbené súťaže a prinesie im množstvo nových skúseností, zručností a vedomostí ako úspešne ,,plávať" v dnešnom svete s prianím, aby hoaxy, konšpirácie a zezinformácie nemali šancu a víťazila vždy len pravda, overené fakty, argumenty a zdravý rozum.

                                                                                                                                                     RNDr. Lenka Škarbeková  

             

          • Thurzov hrad ožíva aj vďaka našej iniciatíve


          •        Záleží nám na tom, ako sa žije v našom meste, a preto sme v krásny slnečný marcový piatok so žiakmi III.A/VII.O podporili a aktívne sa zapojili do realizácie aktivít projektu obnovy Gelnického hradu občianskeho združenia Thurzov hrad. Počas tejto spolupráce žiaci nielen pomáhali, ale zároveň sa oboznámili aj s aktuálnymi informáciami k nájdeným archeologickým artefaktom a ďalšími plánovanými aktivitami združenia. Súčasťou programu bola aj návšteva Baníckeho múzea, kde si žiaci v premiére ako úplne prví diváci pozreli nové historické video o dejinách hradu a nášho mesta, čím si prehĺbili aj vedomosti o miestnej histórii.

                 Aj vďaka takýmto aktivitám si žiaci uvedomujú význam spolupráce, participácie na aktivitách, ktoré sa týkajú nás všetkých, získavajú nové poznatky, skúsenosti a mäkké zručnosti, ktoré presahujú rámec bežného vyučovania.

                                                                                                                                                      RNDr. Lenka Škarbeková

          • IQ olympiáda

          • V dňoch 10.4. - 19.4.2026 prebiehalo online školské kolo IQ olympiády pre ZŠ a 8-ročné gymnázia.

            Súťaž organizuje MENSA Slovensko a je zameraná na vyhľadávanie intelektovo nadaných detí. IQ olympiády sa zúčastnili aj 7 žiaci našej školy: Daniel (I.O), Tamara, Zoe, Izabela, Vivienne (III.O), Matúš a Sofia (IV.O). Pokúsili sa vyriešiť 25 logických úloh za 30 minút – prečítať, porozmýšľať, odpovedať. Test preveril ich schopnosti logický uvažovať - vidieť „neviditeľné“ súvislosti v číslach, písmenkách i obrázkoch.

            Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme, čo najviac bodov v teste.

            Text a foto: Mgr. R. Faguľová

          • Deň žien a dievčat v IKT

          • V piatok 17.4. 2026 sa žiačky V.O/I.A triedy zúčastnili podujatia Deň žien a dievčat v IKT v Košiciach v UVP Technicom. Tohtoročný ročník priniesol atraktívny program:

            •   V TUKE Zóne sa zoznámili so študentkami rôznych fakúlt, ktoré predstavili štúdium a tiež zaujímavé aktivity, ktorým sa venujú.
            •   Vypočuli si inšpiratívny talk softvérovej inžinierky Ivety Tonhauserovej. 
            •   Informácie o bezplatných aktivitách a príležitostiach, ktoré ponúka Ženský algoritmus pre mládež       predstavili absolventky týchto programov.
            •   V Gaming zóne ich čakal IT kvíz a zaujímavé hry.
            •   Mali možnosť spraviť si fotku na pamiatku v AI fotobúdke.
            •   Zúčastnili sa kreatívneho mini-workshopu, počas ktorého si dievčatá vyrobili vlastný odznak.
            •   Pochutili si na rôznych snackoch.
            •   Nehýbala ani tombola. Do žrebovania o ceny sa zapojili získavaním pečiatok vo výstavných stánkoch vďaka svojej aktivite a zvedavým otázkam. 

            Viki a Laura si odniesli tašku plnú darčekov od sponzorov podujatia. Ďakujeme organizátorom za skvelú akciu.

            Text a foto: Mgr. R. Faguľová