2021/2022
Aktivita 1: Tvorba a realizácia vzdelávacích programov
Krúžková činnosť v školskom roku 2021/2022 prebiehala na škole v nasledujúcich útvaroch:
- Krúžok 1.1.1 Mediálny krúžok (28 stretnutí / 9 žiakov)
- Krúžok 1.1.3. Zvládnime spolu maturitu zo SJL (23 stretnutí / 30 žiakov)
- Krúžok 1.1.4. Testujme sa v SJL (22 stretnutí / 19 žiakov)
- Krúžok 1.1.5. Testujme sa v MAT (25 stretnutí / 19 žiakov)
- Krúžok 1.1.6 Nastavme sa FIT (25 stretnutí / 18 žiakov)
- Krúžok 1.1.7 Podnikanie v praxi (27 stretnutí / 9 žiakov)
- Krúžok 1.1.8 Robotický krúžok (26 stretnutí / 17 žiakov)
- Krúžok 1.1.9 Prírodovedný krúžok (26 stretnutí / 13 žiakov)
Zážitkové workshopy v školskom roku 2021/2022 sa podarilo zrealizovať v tomto rozsahu:
- Workshop 1.2.3./2 Poznajme spolu našu Zem (27.10.2021 / 15 žiakov)
- Workshop 1.2.5./1 Preskúmajme spolu prírodu regiónu (15.03.2022 / 18 žiakov)
- Workshop 1.2.2./1 Putujme spolu po ceste poznania (06.05.2022 / 43 žiakov)
- Workshop 1.2.4./2 Poďme spolu experimentovať (06.05.2022 / 28 žiakov)
Približne od začiatku decembra 2021 do polovice januára 2022 bola realizácia krúžkov a workshopov pozastavená z dôvodu zákazu zhromažďovania nad rámec povinného vyučovania ako preventívne opatrenie počas pandémie COVID-19.
Zážikové workshopy
Workshop 1.2.3./2 Poznajme spolu našu Zem
27. 10. 2021 Fotoalbum >>
Workshop Poznajme spolu našu Zem, ktorého hlavná časť sa ukutočnila v stredu 27. 10. 2021, bol zameraný na uvedomenie si dopadu ľudskej činnosti na rozvoj globálnych environmentálnych problémov. Uvedený workshop bol určený pre žiakov IV.O triedy, nakoľko považujeme za dôležité a nevyhnutné s touto problematikou oboznámiť mladších žiakov školy. Čím skôr si žiaci tento problém osvoja, tým je vyššia pravdepodobnosť uváženého a environmentálneho konania v dospelosti. Počas workshopu sa nám podarilo splniť hlavný cieľ (rozvoj prírodovednej a čitateľskej gramotnosti) ako aj čiastkové ciele.
Po skončení workshopu a jeho následnom vyhodnotení môžeme zhodnotiť, že splnil očakávania, čoho dôkazom boli pozitívne ohlasy zo strany žiakov. („...workshop bol veľmi zaujímavý, naučil som sa, že my ľudia sme tí, ktorí najviac znečisťujú našu Zem. Najviac sa mi páčilo najmä to, že sme dokázali vyrobiť použiteľné produkty z materiálov, ktoré nepotrebujeme ...", „Počas workshopu som sa dozvedela veľa nových informácií, veľmi ma zaujalo najmä to, že v určitej časti v Mexiku existuje Ostrov bábik ...“).
Mgr. Ivana Sokolská
Workshop 1.2.5./1 Preskúmajme spolu prírodu regiónu
15. 03. 2022 Fotoalbum >>
Spoznávať krásy nášho regiónu, niečo nové, praktické a prínosné sa naučiť, byť vonku v prírode na čerstvom vzduchu ako jeden kolektív a byť užitočnými. Aj takto výstižne, by sa dal charakterizovať cieľ a poslanie aktivít workshopu v dňoch 14. a 15. marca 2022, na ktorom sa zúčastnili žiaci III.A našej školy. Aktivity boli zamerané na preskúmanie prírodného okolia najdlhšej a jednej z najkrajších vodných nádrží na Slovensku - Ružínskej priehrady. Realizáciou workshopu žiaci získali komplexné a praktické zručnosti a vedomosti, ktorých osvojenie podmieňuje iba takýto spôsob zážitkovej výučby. Naučili sa správne postupy a zásady odborného odoberania vzoriek, získali základy vedeckej práce, formulovali a experimentálne overovali svoje hypotézy, nadobudli vedomosti o histórii, vzniku, funkcionalite, zaujímavostiach a stave ŽP priehrady Ružín v chronologickom meradle. Rovesnícky si navzájom odovzdávali svoje skúsenosti, dedukovali, analyzovali, argumentovali, ale učili sa aj spôsobom pokus-omyl a hľadaním najvhodnejších z možných riešení. Pri odbere a jednotlivých meraniach s meracím zariadením Vernier Labquest so sondami pracovali v skupinách. Výsledky zaznamenávali pre následné sumárne tabelárne vyhodnotenie. Popasovali sa aj s riešením problémových praktických úloh či situácií napr. pri vytvorení roviny pomocou hladiny vody v kadičke, čím nahradili chýbajúcu vodováhu. Zhotovili a ukotvili ohnisko, pripravili suchý betón, osadili informačnú tabuľu a lavičkové sety z recyklovaného odpadu vyťaženého z Ružína. Získali pritom nové manuálne zručnosti pre praktickú prácu s rôznorodým pracovným náradím. A to všetko v pracovnej atmosfére s podporou nádherného slnečného počasia a v kolektívnom duchu.
Pridanou hodnotou aktivít workshopu je vzbudenie záujmu mladej generácie o proaktívny prístup a riešenie tak závažného problému akým je alarmujúci nežiadúci stav životného prostredia okolia VN Ružín. Na základe spokojných tvárí a pocitu z dobre vykonanej práce, ale aj z rozhovorov a postrehov zo spätných väzieb, môžeme s radosťou skonštatovať splnenie cieľov a očakávaní zo strany zúčastených žiakov, čo potvrdzuje aj to, že sa v rámci predmetu Praktikum z biológie a ekológie na skrášlený, vyčistený a preskúmaný “svoj kúsok Zeme” plánujú pri najbližšom slnečnom počasí vrátiť a potešiť sa tak z výsledkov svojej práce, na ktoré sú právom hrdí.
RNDr. Lenka Škarbeková
Workshop 1.2.2./1 Putujme spolu po ceste poznania
06. 05. 2022 Fotoalbum >>
Minulotýždňový workshop Putujme spolu po ceste poznania previedol našich mladších žiakov poznaním zážitkovou formou. Náplňou jednotlivých stanovíšť workshopu bolo sprostredkovať študentom zaujímavé poznatky z rôznych vedných disciplín a zabaviť ich pri riešení problémových úloh. Niečo nové sme sa naučili, pritom sme sa zabavili a spoznali sa navzájom. Rozvíjali sme nielen naše vedomosti, ale aj sociálne a komunikačné zručnosti.
Na stanovištiach - Ako dobre sa poznáte? a Jeden za všetkých, všetci za jedného - sa naši žiaci zapojili do aktivít, ktorých hlavným cieľom bolo poukázať na spoločné prieniky medzi spolužiakmi. Uvedomili si, že aj s ľuďmi, s ktorými možno neudržiavajú blízke vzťahy, môžu mať mnoho vecí spoločných. Pri riešení slovných a vedomostných hádaniek, kvízov, či pri súťažení v pantomíme a so zaviazanými očami, naplno ukázali aj svojho tímového ducha a chuť víťaziť.
Pocit spolupatričnosti pomáha upevniť aj triedna vlajka. Šikovní maliari si svoje triedne vlajky vytvárali na stanovišti My sme jeden tím. Ich kreatívne výtvory zdobia našu chodbovú nástenku.
Putovanie za poznaním ukončili študenti na cieľovom stanovišti Poznanie sa ukrýva v knihách. Vyhľadávali v úryvkoch odpovede na položené otázky, bojovali s časom i spolužiakmi. Výherné tímy kvízov, hier či súťaží získavali na jednotlivých stanovištiach sladké odmeny.
Táto mimoškolská aktivita dala žiakom príležitosť prejaviť sa, spolupracovať, riešiť problémové úlohy a vzdelávať sa zábavnou formou. Ďakujem Mgr. Blahovskej, Mgr. Petríkovej a žiačkam II. A triedy za pomoc na stanovištiach a milým žiakom nášho gymnázia za ich aktívnu účasť a pozitívne ohlasy. Kedy sa takto stretneme opäť?
Mgr. Kristína Vargová
Workshop 1.2.4./2 Poďme spolu experimentovať
06. 05. 2022 Fotoalbum >>
Zážitkového workshopu Poďme spolu experimentovať so zameraním na zvýšenie inkluzívnosti a rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšenia výsledkov a kompetencií detí a žiakov, sa zúčastnili žiaci gymnázia a ako externí návštevníci aj deviataci okolitých ZŠ. Bádateľskou formou získavali nové poznatky, zručnosti, či spôsobilosti, prehĺbiť v žiakoch záujem o skúmanie ako a prečo veci fungujú. Rozvíjali prírodovednú gramotnosť žiakov experimentálnou formou pri zostavení vlastnej „aparatúry“ z dostupných školských pomôcok a obyčajných predmetov bežného života a pri analyzovaní výsledkov experimentu, využili multidisciplinárny prístup prepojenia vedomostí z viacerých prírodovedných disciplín, najmä z predmetov fyzika, chémia a matematika.
Matematické myslenie účastníci rozvíjali skúmaním a pozorovaním, či sa zmenia výsledky experimentu pri rôznych vstupných podmienkach. V oblasti IKT získavali zručnosti pri práci s PC/tabletom/notebookom a pri vyhľadávaní informácií k experimentom na internete. Sociálne kompetencie žiakov boli rozvíjané využitím skupinovej formy práce žiakov, podporiť kooperáciu a komunikatívnosť žiakov, rozvíjaním schopnosti argumentovať a prezentovať nadobudnuté fakty na verejnosti pred ostatnými účastníkmi workshopu aj pred verejnosťou (iní žiaci školy, deviataci základných škôl). Pri realizácii aktivít workshopu boli využité rôznorodé metódy a formy. Za mnohé z nich možno spomenúť výklad, vysvetľovanie, prednáška, prednáška s diskusiou, rozhovor, diskusné metódy, problémové metódy, projektové metódy, demonštračné metódy, diagnostické metódy, situačné metódy, riešenie modelových situácií, inštruktáž, asistovanie, koučing, myšlienkový brainstorming, zážitkové a rovesnícke učenie, didaktické hry a z foriem individuálne, prácu v dvojiciach, skupinové a frontálne. Žiaci pri realizácii experimentov využívali širokú škálu pomôcok zo skupiny digitálnych so senzormi, aparatúr, sklenené chemické pomôcky a sklo, ochranné pomôcky na zabezpečenie ochrany života a zdravia, tekutý dusík, hydrogél či rozličnými chemickými látkami.
V rámci vyhodnotenia boli odmenení najinteraktívnejší žiaci. Samotné vyhodnotenie realizovaného workshopu prebehlo v zmysle metodiky pre zbieranie a vyhodnocovanie spätnej väzby prostredníctvom dotazníkov spätnej väzby s následným vyhodnotením. Reakcie a komentáre žiakov získané ústnym podaním a tiež v spätnoväzobnom dotazníku boli veľmi pozitívne. Aktivity workshopu za im veľmi páčili, vo väčšine uvádzali buď formulácie, že sa im páčilo ,,všetko“ a hlavne možnosť interaktivity a zážitkovosti pri experimentovaní alebo konkretizovali experimenty, ktoré v nich zanechali najsilnejšie stopy a dojem. Význam a potreba takýchto podujatí bola zrejmá aj z uvádzania reakcií žiakov v zmysle, že by privítali ,,častejšie takéto aktivity“.
RNDr. Lenka Škarbeková