2022/2023
Aktivita 1: Tvorba a realizácia vzdelávacích programov
Krúžková činnosť v školskom roku 2022/2023 prebiehala na škole v nasledujúcich útvaroch:
- Krúžok 1.1.1 Mediálny krúžok (23 stretnutí / 9 žiakov)
- Krúžok 1.1.3. Zvládnime spolu maturitu zo SJL (25 stretnutí / 18 žiakov)
- Krúžok 1.1.4. Testujme sa v SJL (28 stretnutí / 14 žiakov)
- Krúžok 1.1.5. Testujme sa v MAT (28 stretnutí / 14 žiakov)
- Krúžok 1.1.6 Nastavme sa FIT (25 stretnutí / 13 žiakov)
- Krúžok 1.1.7 Podnikanie v praxi (23 stretnutí / 10 žiakov)
- Krúžok 1.1.8 Robotický krúžok (25 stretnutí / 18 žiakov)
- Krúžok 1.1.9 Prírodovedný krúžok (24 stretnutí / 14 žiakov)
Zážitkové workshopy v školskom roku 2022/2023 sa podarilo zrealizovať v tomto rozsahu:
- Workshop 1.2.1./2 Navštívme spolu kúsok sveta (15.10.2022 / 14 žiakov)
- Workshop 1.2.1./3 Navštívme spolu kúsok sveta (12.11.2022 / 16 žiakov)
- Workshop 1.2.1./4 Navštívme spolu kúsok sveta (10.12.2022 / 12 žiakov)
- Workshop 1.2.3./3 Poznajme spolu našu Zem (14.12.2022 / 19 žiakov)
- Workshop 1.2.4./3 Poďme spolu experimentovať (15.12.2022 / 15 žiakov)
- Workshop 1.2.2./2 Putujme spolu po ceste poznania (16.12.2022 / 12 žiakov)
- Workshop 1.2.5./2 Preskúmajme spolu prírodu regiónu (14.03.2023 / 10 žiakov)
- Workshop 1.2.1./5. Navštívme spolu kúsok sveta (01.04.2023 / 14 žiakov)
- Workshop 1.2.2./3 Putujme spolu po ceste poznania (18.05.2023 / 39 žiakov)
- Workshop 1.2.5./3 Preskúmajme spolu prírodu regiónu (18.05.2023 / 44 žiakov)
V tomto školskom roku už konečne nebola Aktivita 1 obmedzená kvôli pandémii COVID-19, preto sa uskutočnilo najviac žiackych podujatí. Krúžky a workshopy totiž prebiehali takmer počas celého školského roka až do predĺženého ukončenia projektu v máji 2023.
Zážitkové workshopy
Workshop 1.2.1./2 Navštívme spolu kúsok sveta (Kežmarok)
15. 10. 2022 Fotoalbum >>
Dňa 15. 10. 2022 sa niektorí žiaci z kvarty, 2.A a kvinty spolu so svojimi učiteľkami RNDr. A. Slovenkaiovou a Mgr. K. Blahovskou v rámci projektu K4G vybrali do podtatranského mesta Kežmarok. Naším cieľom boli 3 dominanty tohto mesta – Drevený artikulárny kostolík, Červený kostol a Evanjelické lýceum.
Už od rána svietilo slniečko, hoci občas zubaté a sprevádzané jesenným vetrom. Krásne výhľady na tatranské štíty nás však potešili. Začali sme prehliadkou Dreveného kostolíka, zvonku nenápadná stavba, no zvnútra úchvatná..., nasledoval majestátny Červený kostol. No a potom sme sa presunuli do Evanjelického lýcea a lyceálnej knižnice. Pani sprievodkyňa Slavičková rozprávala pútavo a s veľkým zanietením. To sa nám všetkým veľmi páčilo. Urobili sme si zopár fotiek v priľahlom parku a šli sme na potulky historickým centrom mesta. Nakoniec sme sa zastavili v cukrárni, popíjali sme čajík a jedli sladké dobroty, rozprávali sme sa a smiali...
A toto je cieľ našich potuliek, stráviť čas spolu... Zahrialo nás pri srdci, keď sa nás jedna zo sprievodkýň opýtala, či žiaci chcú chodiť na školské akcie v sobotu. A my sme odpovedali, že áno...
P.S. Najbližšie - smer Bratislava. Text: Mgr. Kamila Blahovská
Foto: RNDr. Anna Slovenkaiová, žiaci
Workshop 1.2.1./3 Navštívme spolu kúsok sveta (Cosmos Discovery)
12. 11. 2022 Fotoalbum >>
Uplynul mesiac a my sme sa v rámci nášho projektu vybrali na potulky do Bratislavy. Naša cesta začala skoro ráno, v Margecanoch sme nastúpili do rýchlika smer hlavné mesto. Postupne sa rozvidnievalo a my sme tušili, že nás čaká krásny slnečný deň. Po príchode do Bratislavy sme sa presunuli do Incheby na svetovú výstavu COSMOS DISCOVERY.
Expozícia sa rozprestierala na ploche viac ako 2000 m2, bolo možno vidieť mnoho zaujímavých exponátov, ktoré mapovali dejiny kozmonautiky: či už to bol ruský Sputnik, pes Lajka, prvý kozmonaut J. Gagarin, americká raketa Mercury, lunárny program Apollo, ruský Lunochod, obrovský model rakety Saturn alebo originál ruského Soyuzu.
Nezabudli sme ani na V. Remeka – prvého československého kozmonauta a I. Bellu – prvého Slováka vo vesmíre. Zaujali nás aj vesmírne skafandre, potrava kozmonautov či časti vesmírnych staníc a riadiace stredisko v Houstone... Každý z nás si našiel to svoje...
Naše ,,vesmírne putovanie“ trvalo 2 hodiny, následne sme sa pokojným tempom presunuli po Moste SNP na druhý breh Dunaja. Pred nami Bratislavský hrad, pod nami Dunaj, plaviace sa lode a nad nami modrá obloha, slnko... jednoducho, sobotná pohoda. Po chutnom obede, koláčiku, dobrej káve či čajíku sme sa niektorí trocha túlali po obchodoch a iní nasávali pokojnú atmosféru pri nábreží Dunaja. Začalo sa zvečernievať a my sme sa pomaly chystali na návrat domov. Ešte sme sa zastavili pri Prezidentskom paláci a vychutnali sme si pohľady na večernú Bratislavu. Domov sme prišlo o polnoci, unavení, ale spokojní.
Na záver treba dodať, že je úžasné mať žiakov, ktorí vo svojom voľnom čase s chuťou a radosťou SPOLU spoznávajú naše Slovensko. Tešíme sa na najbližšie potulky, tentoraz to bude naše krajské mesto Košice.
Text: Mgr. Kamila Blahovská
Foto: Mgr. K. Blahovská, RNDr. A. Slovenkaiová, žiaci Kvarty, Kvinty, II.A a III.A
Workshop 1.2.1./4 Navštívme spolu kúsok sveta (Košice)
10. 12. 2022 Fotoalbum >>
Sobota ako každá, ale predsa iná...
Už pred časom sme si v rámci projektu naplánovali ďalšiu spoločnú aktivitu. Tentoraz to bolo Slovenské technické múzeum v Košiciach, konkrétne Vedecko-technické centrum pre deti a mládež. Po úvodnej inštruktáži sme sa vydali za poznávaním… približne 120 exponátov nám umožnilo vyskúšať si rôzne experimenty, potrápiť svoje hlavy niektorým z mnohých hlavolamov, cvičiť svoje zmyslové vnemy, pozorovať fyzikálne javy, ale aj cibriť svoju trpezlivosť, rýchlosť, postreh a zručnosť. Bolo super, no hlavne veselo.
Nasledovali potulky po Košiciach. Vysvietená Hlavná ulica, vôňa dobrôt a vo vzduchu vianočná atmosféra – to bola tá správna bodka za dnešným výletom.
Tešíme sa na naše ďalšie spoločné túlanie…
Text: Mgr. Kamila Blahovská
Foto: RNDr. Anna Slovenkaiová a žiaci
Workshop 1.2.3./3 Poznajme spolu našu Zem
14. 12. 2022 Fotoalbum >>
Poobedie, dňa 14. decembra 2022 žiaci Kvinty netrávili doma, ale netradične - v škole. Spoločným cieľom bolo skĺbenie cieľov Workshopu - Poznajme spolu našu Zem -a príjemnej predvianočnej atmosféry triedneho vianočného večierku. Workshop bol zameraný na uvedomenie si dopadu ľudskej činnosti na rozvoj globálnych environmentálnych problémov. Počas workshopu sa nám podarilo splniť hlavný cieľ, ktorým bol rozvoj prírodovednej a čitateľskej gramotnosti, ako aj čiastkové ciele (využiť skupinovú formu práce žiakov, podporiť kooperáciu a komunikatívnosť žiakov ...). Uvedené ciele sme splnili pomocou rôznorodých aktivít, z množstva spomenieme:
- prezentovanie Vianoc a vianočných zvykov a tradícií vo svete (s aplikáciou orientácie na mape sveta),
- prezentovanie vlastných Vianoc (zvyky a tradície),
- použitie odpadového materiálu, čím sa nám podarilo vytvoriť nádherné vianočné pozdravy a vianočné dekorácie v podobe krásnych príveskov anjelov.
Triedne teambuildingové poobedie sme si spríjemnili prípravou občerstvenia, ako aj vzájomným obdarovaním sa v podobe milých darčekov. To, že nám bolo spolu výborne, si môžete pozrieť v priloženom fotoalbume.
Text/foto: Mgr. Ivana Sokolská, žiaci Kvinty
Workshop 1.2.4./3 Poďme spolu experimentovať
15. 12. 2022 Fotoalbum >>
...zaži experimenty na vlastnej koži
Aj tohtoročný experimentálny workshop sa niesol v duchu zaujímavých vizuálnych či zvukových efektov
Prehliadku pútavých a efektných pokusov z fyziky a chémie, ktoré si účastníci ôsmych a deviatych ročníkov ZŠ nášho okresu mali možnosť aj vyskúšať, pripravili a predviedli študenti z rôznych tried našej školy. K tohtoročnej nádielke patrili experimenty so suchým ľadom, zmrazovanie tekutým dusíkom, horiaca ruka, tajomné sfúknutie sviečky, zmena hlasu pomocou hélia, farebné roztoky a zrážacie reakcie, čierny cukor, nezbedný sodík, horiaca loďka, oslnivé horenie horčíka.
Nechýbalo ani vedenie elektrického prúdu obyčajnou tuhou z ceruzky, či obľúbený duch vo fľaši a čáry-máry zapálenie tlejúcej špajdle. Ukázali sme si ako horí sneh a nemohli sme zabudnúť ani na malý výbuch na záver, na ktorí všetci nedočkavo čakali.
Všetkým experimentátorom ďakujeme za prezentáciu, prostredníctvom ktorej sme nielen videli ale hlavne sme sa presvedčili, že fyzika a chémia nie sú predmetmi, ktoré sú o vzorcoch a poučkách, ale predovšetkým sú to predmety plné prekvapení a zážitkového poznania, vďaka čomu si získavajú svoju obľubu.
Text/foto: RNDr. Lenka Škarbeková, Mgr. Jaroslava Viťazková
Workshop 1.2.2./2 Putujme spolu po ceste poznania
16. 12. 2022 Fotoalbum >>
Aktivity workshopu boli rozdelené do štyroch stanovíšť. Náplňou jednotlivých stanovíšť bolo sprostredkovať žiakom zaujímavé poznatky z rôznych predmetov a zabaviť ich pri riešení problémových úloh, podporiť ich kreativitu a spoluprácu.
Na stanovišti Čo o sebe nevieme sa žiaci zapojili do aktivít (Nakresli ma, Vec, ktorá ma charakterizuje, Čo máme spoločné,...), ktorých hlavným cieľom bolo upevňovanie kolektívu a spoznávanie sa navzájom. Žiaci zároveň rozvíjali svoje sociálne a komunikačné zručnosti.
Na stanovišti Spolupráca sa vypláca súťažili tímy vo vzdelávacích spoločenských hrách (Európa, Poznáš svet, Brainbox, Tajomstvo tela,...), riešili slovné a vedomostné hádanky, kvízy a problémové úlohy. Osvojili si zaujímavé poznatky z viacerých predmetov, napr. zo slovenského jazyka, literatúry, geografie, biológie, dejepisu, matematiky a ďalších.
Na stanovišti Spoločné vianočné tvorenie vytvárali spoločný vianočný pozdrav. Rozvíjali tímovú spoluprácu a upevňovali pocit spolupatričnosti. Vianočný pozdrav bol vystavený na chodbe školy.
Na stanovišti Učíme sa hrou pracovali žiaci so študijným materiálom a v jednotlivých knihách (Farebný svet zvierat, Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov,...) vyhľadávali odpovede na pripravené otázky. Taktiež vyhľadávali hľadali informácie na internete.
Workshop prebehol podľa plánu a podarilo sa naplniť hlavný cieľ i špecifické ciele workshopu. Stretol sa s veľmi pozitívnym ohlasom priamo v čase jeho konania, no jeho úspešnosť potvrdili aj výsledky dotazníka spätnej väzby.
Text/foto: Mgr. Kristína Vargová
Workshop 1.2.5./2 Preskúmajme spolu prírodu regiónu
14. 03. 2023 Fotoalbum >>
Aktivity workshopu boli zamerané na preskúmanie prírody nášho regiónu v okoli banského mesta Gelnica. Realizáciou workshopu získali zúčastnení žiaci komplexné a praktické zručnosti a vedomosti, ktorých osvojenie podmieňuje iba takýto spôsob zážitkovej výučby v reálnom prírodnom prostredí. Nadobudli vedomosti o baníckej histórii, zaujímavostiach na Banskom náučnom chodníku, vzniku a funkcionalite Turzovských jazier. Žiaci sa naučili správne postupy a zásady odborného odoberania vzoriek. Získali základy vedeckej práce, formulovali a experimentálne overovali svoje hypotézy. Rovesnícky sa učili navzájom, dedukovali, analyzovali, argumentovali, ale učili sa aj pokusom a omylom a hľadaním najvhodnejších z možných riešení. Pri odbere a jednotlivých meraniach s meracím zariadením Vernier Labquest so sondami pracovali v skupinách. Výsledky zaznamenávali pre následné sumárne hodnotenie. Žiaci sa popasovali aj s riešením úloh v pracovnom liste, nafotili nádherné fotky prvých jarných kvietkov. Na základe spokojných tvári a z pocitov z dobre vykonanej práce (zber odpadkov), rozhovorov a postrehov zo spätných väzieb môžeme s radosťou konštatovať splnenie cieľov a očakávaní zo strany zúčastnených žiakov.
Text/foto: Mgr. Renáta Faguľová
Workshop 1.2.1./5 Navštívme spolu kúsok sveta (Banská Bystrica)
01. 04. 2023 Fotoalbum >>
Návšteva Banskej Bystrice...
...alebo, aby VOJNY nikdy neboli.
Sobota ráno 6.15 a my nastupujeme do vlaku smer Banská Bystrica. Naším cieľom bola návšteva Pamätníka a Múzea SNP. Cesta bola dlhá, ale tiahla sa malebnou prírodou. Okolo desiatej hodiny dopoludnia sme stáli pred múzeom, kde horel večný oheň a týčilo sa majestátne súsošie s názvom Obete varujú. Budova má netradičnú architektúru, je symbolom tragédie 2. svetovej vojny a ťažkého obdobia slovenského národa.
Ujala sa nás pani lektorka, priblížila nám mnoho faktov z politických a vojenských dejín od roku 1918 cez obdobie 2. svetovej vojny vrátane Slovenského národného povstania. Informácie doplnila o smutné a dojemné príbehy preživších koncentračné tábory, pozreli sme si krátky dokument, pri ktorom sme mali zimomriavky... Množstvo informačných panelov, dobových fotografií, rôznych artefaktov nám pomohlo utvoriť si lepšiu predstavu o tejto tragickej dobe. Treba si ju pripomínať, aby kolektívna pamäť nevymizla, aby sme si vážili mier a slobodu...
Po dvoch hodinách prehliadky sme sa ešte prešli skanzenom ťažkej bojovej techniky a presunuli sme sa do centra mesta. Trocha sme sa túlali po Veľkonočných trhoch, dali sme si obed či dobrú kávičku... Popoludní sme nastúpili do vlaku a smerovali sme domov.
Bol to náročný deň, ale zároveň príjemný a pohodový. S našimi žiakmi je radosť túlať sa po Slovensku.
Text a foto: Mgr. K. Blahovská, RNDr. A. Slovenkaiová, žiaci
Workshop 1.2.2./3 Putujme spolu po ceste poznania
18. 05. 2023 Fotoalbum >>
Aktivity workshopu boli rozdelené do troch stanovíšť. Náplňou jednotlivých stanovíšť bolo sprostredkovať žiakom zaujímavé poznatky z rôznych predmetov a zabaviť ich pri riešení problémových úloh, podporiť ich kreativitu a spoluprácu.
Na prvom stanovišti Slovenčina hrou sa žiaci hrali, súťažili a porovnávali si svoje vedomosti z materinského jazyka. Vysvetľovali netradičné slová pomocou pantomímy, bojovali s časom či si zahrali slovenčinárskeho milionára. Ako výhru síce nezískali milión eur, ale určite ich potešili rozdávané sladkosti a úspech v súťaži.
Na druhom stanovišti Trochu bádateľsky, trochu zábavne súťažili tímy v spoločenských hrách a pátrali po informáciách. Základom bolo informácie v textoch nájsť, čítať ich s porozumením a odpovedať na pripravené otázky.
Na stanovišti Pohybové hry si žiaci zahrali piškvorky s otáčaním plastových pohárov, plnili rôznorodé úlohy, ktoré si vyžadovali veľa zručnosti. Užívali si aktivity pre jednotlivcov, dvojice i skupiny. A najmä si čas strávený spolu parádne užili!
Workshop prebehol podľa plánu a podarilo sa naplniť hlavný cieľ i špecifické ciele workshopu. Stretol sa s veľmi pozitívnym ohlasom priamo v čase jeho konania, no jeho úspešnosť potvrdili aj výsledky dotazníka spätnej väzby.
Text/foto: Mgr. Kristína Vargová
Workshop 1.2.5./3 Preskúmajme spolu prírodu regiónu
18. 05. 2023 Fotoalbum >>
Zážitkového workshopu sa zúčastnili žiaci štvorročného štúdia gymnázia. Tentokrát sme nerozvíjali prírodovednú gramotnosť žiakov outdoorovými aktivitami, ale v chemickom a biologickom laboratóriu experimentálnou formou pri zostavení vlastnej „aparatúry“ z dostupných školských pomôcok a obyčajných predmetov bežného života. Pri analyzovaní výsledkov experimentu sme využili multidisciplinárny prístup prepojenia vedomostí z viacerých prírodovedných disciplín, najmä z predmetov fyzika, chémia a matematika.
Matematické myslenie účastníci rozvíjali skúmaním a pozorovaním, či sa zmenia výsledky experimentu pri rôznych vstupných podmienkach. Sociálne kompetencie žiakov boli rozvíjané využitím skupinovej formy práce žiakov, podporiť kooperáciu a komunikatívnosť žiakov, rozvíjaním schopnosti argumentovať a prezentovať nadobudnuté fakty pred ostatnými účastníkmi workshopu. Žiaci pri realizácii experimentov využívali širokú škálu pomôcok zo skupiny digitálnych so senzormi, aparatúr, sklenené chemické pomôcky a sklo, ochranné pomôcky na zabezpečenie ochrany života a zdravia, či rozličnými chemickými látkami.
V rámci vyhodnotenia boli odmenení najinteraktívnejší žiaci. Reakcie a komentáre žiakov získané ústnym podaním a tiež v spätnoväzobnom dotazníku boli veľmi pozitívne. Aktivity workshopu sa im veľmi páčili, vo väčšine uvádzali buď formulácie, že sa im páčilo ,,všetko“ a hlavne možnosť interaktivity a zážitkovosti pri experimentovaní alebo konkretizovali experimenty, ktoré v nich zanechali najsilnejšie stopy a dojem. Význam a potreba takýchto podujatí bola zrejmá aj z uvádzania reakcií žiakov v zmysle, že by privítali ,,častejšie takéto aktivity“.
Text/foto: RNDr. Lenka Škarbeková