V septembri 1948 sa po prvýkrát otvorili brány novozriadeného Gymnázia Gelnica. Vďaka podpore niektorých poslancov a zamestnancov Mestského a Okresného úradu v Gelnici a porozumeniu Povereníctva školstva, vedy a umenia v Bratislave sa podarila veľká vec. Veď v tom čase neexistovala ešte väčšina z dnešných viac ako 30 gymnázií v Košickom kraji. Tento významný krok si náležitým spôsobom vážili aj obyvatelia celej spádovej Hnileckej doliny, keďže gelnické gymnázium navštevovali žiaci z veľkého počtu obcí od Hnilca až po Krompachy.
V roku 2018 Gymnázium Gelnica teda oslavuje už 70. výročie svojho vzniku. Za tie desaťročia prešla škola viacerými zmenami svojho sídla aj pomenovania. Menila sa skladba vyučovaných predmetov aj zameranie školy. V jednotlivých obdobiach v súlade so spoločenskou objednávkou si mohli študenti vybrať rozšírené vzdelávanie v oblasti humanitných alebo prírodných vied, zvoliť si ako voliteľné predmety strojárstvo alebo hutníctvo, či vybrať si zameranie na cudzie jazyky alebo informatiku. To čo sa za tie roky nezmenilo, je hlavný cieľ školy: výchova a vzdelávanie mladej generácie z okresu Gelnica v rámci prípravy na štúdium na vysokých školách doma aj v zahraničí. O tom, že sa tento cieľ darí aj v dnešnej ťažkej dobe napĺňať, svedčí aj v priemere takmer 95% úspešnosť prijatia absolventov gymnázia na vysoké školy v posledných rokoch. Celkovo naše gymnázium úspešne absolvovalo už vyše 4 000 úspešných absolventov, z ktorých viacerí zastávajú významné miesta v regionálnom aj vysokom školstve, v štátnych aj samosprávnych orgánoch, v manažmente súkromných spoločností, ale aj v ostatných oblastiach profesijného života, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Najväčším zadosťučinením pre všetkých pedagógov je však to, že nás takmer každý týždeň kontaktujú naši absolventi s poďakovaním za kvalitnú prípravu, vďaka ktorej sú často medzi najlepšími poslucháčmi vo svojich vzdelávacích skupinách na vysokých školách.
Príprave žiakov na štúdium na univerzitách boli prispôsobené aj všetky rozvojové plány školy v poslednom desaťročí. V uplynulej dekáde sa škole predovšetkým podarilo významne zlepšiť podmienky výchovy a vzdelávania. Okrem podpory vyučovacieho procesu cez malé grantové programy (Nadácia Orange, Nadácia Slovenskej sporiteľne, OZ Živica) bola významnou pomocou v tomto smere veľká investícia EÚ v rámci projektu Kľúč k inovatívnemu vzdelávaniu v školskom roku 2014/2015, vďaka ktorému naše gymnázium získalo viac ako 160 tisíc EUR na vybavenie školy učebnými pomôckami a informačnou technikou. Zároveň boli učitelia zaškolení v oblasti využívania moderných metód vzdelávania s podporou IKT, ktoré využívajú počas inovatívnych vyučovacích hodín a zatraktívňujú tým vyučovanie pre žiakov. Vďaka spomínanému projektu a významnej pomoci od Rodičovského združenia sú od školského roku 2017/2018 už vo všetkých učebniach školy projektory a interaktívna technika. Namiesto klasickej kriedy a čiernej tabule učitelia využívajú projekčnú plochu, fixy a „whiteboardy“, čo významne znižuje objem prachu v ovzduší a chráni tým zdravie žiakov a pedagógov.
Gymnázium Gelnica sa snaží vychádzať aj z podmienok a špecifík nášho regiónu. Keďže náš okres patrí medzi oblasti s najväčším zastúpením lesov, od roku 2011 bola na škole zriadená pozícia Koordinátora environmentálnej výchovy, ktorý sa snaží spolupracovať aj s ostatnými pedagógmi na vytváraní pozitívneho vzťahu mladej generácie k svojmu okoliu. Aj vďaka tomu sa vo viacerých projektoch podarilo učiteľom motivovať žiakov k dobrovoľníckej činnosti smerujúcej k ochrane životného prostredia (ekohliadky, čistenie lesov, čistenie brehov priehrady Ružín, recyklovanie odpadov, batérií a žiariviek na škole,...). Toto smerovanie viedlo aj k aktivizácii žiakov k vlastnej bádateľskej činnosti a reprezentácii školy na súťažiach. Najväčšie úspechy dosiahli v tomto smere dvaja naši študenti, ktorí sa venovali najmä analýze pozostatkov banskej činnosti v okolí Gelnice. Ako prvá to bola v roku 2012 Lucia Sviečková, ktorá si na celoslovenskej prehliadke bádateľských projektov žiakov stredných škôl Science Pro Futuro v Bratislave vybojovala účasť na Medzinárodnej olympiáde trvalo udržateľného rozvoja I-SWEEP v Houstone (USA). V roku 2013 to bol Tomáš Marcinko, ktorý sa ako víťaz celoslovenského kola SOČ úspešne zúčastnil na medzinárodnej súťaži Expo-Sciences International 2013 s Abu Dhabí (SAE). V tomto školskom roku nás zatiaľ v tejto oblasti najviac potešila Dominika Hadbavná, ktorá sa na základe postupu z krajského kola zúčastnila na celoštátnom kole Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017 v Bratislave a odniesla si odtiaľ Cenu poroty.
V oblasti rozvoja jazykových kompetencií žiakov nás predovšetkým teší, že sa nám podarilo udržať už 25 rokov trvajúcu tradíciu výmenných pobytov študentov v rámci partnerstva s nemeckou strednou školou Kaufmännische Schulen v Offenburgu. Takouto dlhodobou zahraničnou spoluprácou sa nemôže pochváliť ani väčšina bilingválnych gymnázií na Slovensku. Okrem tejto vítanej podpory vyučovania nemčiny sa darí škole rozvíjať aj komunikačné zručnosti študentov v anglickom jazyku. V jubilejnom školskom roku 2017/2018 totiž vďaka dohode medzi vládami SR a USA pôsobí na našej škole v rámci programu Komisie J.W. Fullbrighta americká lektorka Chloe LaRue Warpinski, ktorá asistuje na veľkej časti vyučovacích hodín angličtiny a vedie aj vlastné konzultačné hodiny.
Čo sa týka plánov do najbližšej budúcnosti v nasledujúcom školskom roku 2018/2019 Gymnázium Gelnica otvára jednu triedu osemročného štúdia pre žiakov 5. ročníka a jednu triedu štvorročného štúdia pre deviatakov. V oboch prípadoch sa jedná o všeobecné štúdium s možnosťou vlastnej profilácie žiakov v predposlednom ročníku (voliteľné nematuritné predmety) a v poslednom ročníku gymnázia (voliteľné maturitné predmety). Študijný odbor 7902J – GYMNÁZIUM je zameraný predovšetkým na prípravu na vysoké školy prírodovedného, humanitného, ekonomického smeru a pod. Okrem toho ako novinku v novom školskom roku ponúka pre deviatakov aj nový študijný odbor 3920M – POLYTECHNIKA, ktorý vznikne ako elokované pracovisko SPŠ Strojníckej v Košiciach. Tento odbor je zameraný ako príprava na vysoké školy technického typu, ale aj ako príprava pre trh práce v rôznych technických odvetviach (napr. programovanie CNC strojov, práca s CAD/CAM systémami,...). Ak máte záujem sa dozvedieť viac o jednotlivých typoch štúdia, navštívte nás osobne alebo nás kontaktujte na našich kontaktných číslach uvedených na hlavnej stránke školy.
RNDr. Dušan Andraško, riaditeľ