Dva týždne svojej letnej dovolenky som sa rozhodla stráviť užitočným spôsobom, a to na vzdelávacom kurze v rámci projektu EÚ Erasmus +. Takej aktivity som sa zúčastnila už štvrtý krát, a opäť, ako v minulých prípadoch, som si zvolila čarovné historické mesto Canterbury v Anglicku. Názov kurzu bol Praktické využitie IT na hodinách anglického jazyka. Musím sa priznať, že to bol posiaľ môj najnáročnejší kurz- pracovali sme od 9:00 do 15:30 s obedňajšou prestávkou a od 16:00 do 21:30 sme sa zúčastňovali popoludňajších a večerných seminárov. Po skončení práce na univerzite sme si v nočných hodinách písali domáce úlohy na ďalší deň. Ocitnúť sa opäť v koži študenta bolo zaujímavé, zábavné ale aj vyčerpávajúce. Veľmi pozitívne hodnotím humanistický prístup pedagógov s rešpektovaním osobnosti a potrieb jednotlivcov, humor na hodinách a aktivity s ktorými sa na Slovensku bežne nestretávame. Na našom dennom kurze nás bolo 17 učiteľov z krajín ako Nórsko, Portugalsko, Španielsko, Francúzsko, Česká republika, Nemecko, Libanon, Maďarsko a Slovensko. Počas dňa sme sa učili používať mobilné a počítačové aplikácie, napr. Evernote, Animoto, Cueprompter, paragraphy, Google Drive, Google Classroom, Creativecommons, Pablo, Flickr, Fotofania, Padlet a mnoho iných, naučili sme sa pracovať s obrazom, slovami, textom a zvukom. V poobedňajších seminároch sme si podľa záujmu mohli vybrať oblasti, ktoré nás zaujímajú, napr. tvorivé písanie, dráma na hodinách ANJ, používanie abecedy v cvičeniach, sledovanie krátkych filmov, používanie mobilných telefónov na hodinách ANJ a iné. Večerné aktivity boli už relaxačné a humorné, ako napr. Škótsky večer, kde sme si zaspievali a zatancovali na škótske rytmy, ochutnali sme škótsku národnú kuchyňu, Bubnový večer- tam sme sa naučili základy hry na tomto nezvyčajnom africkom nástroji a užili si kopec zábavy. Nezabudnuteľnou skúsenosťou bol aj život na školskom internáte s milými, pohostinnými a veselými spolubývajúcimi, s ktorými sme sa len ťažko lúčili v posledný deň.
Cez víkendy sme mali voľný program, komu však nestačili kurzy, mohol ísť na bonusové nedeľné aktivity so zakladateľom inštitúcie Pilgrims Mariom Rivolucim. Ja som samozrejme dala prednosť obdivovaniu čarokrásnej prírody grófstva Kent, ktorý som prebrázdila zo severu na juh a obohatila som si svoju pestrú zbierku fotografií. Počas návštevy prímorských miest som si mohla so svojimi spolužiačkami vypočuť miestnu country hudbu a vychutnať si pohľad na anglické tance na uliciach, započúvať sa so šuma mora a extrémne silného vetra, ochutnať anglické národné jedlo fish and chips priamo na pláži alebo sa stíšiť v nádhernej Canterburskej katedrále pri večerných chválach.
Celý pobyt vnímam ako neoceniteľný zážitok a skúsenosť pre svoj osobný aj kariérny rast. Verím, že poznatky a zručnosti, ktoré som na kurze získala budem využívať v praxi a prispejem tak ku efektívnejšiemu vyučovaniu anglického jazyka na našej škole s využitím modernej technológie. O svoje znalosti sa rada podelím aj s kolegami pri spoločných stretnutiach a každodennej práci. Prajem každému pedagógovi chuť a nebojácnosť zapojiť sa do jedného z programov EÚ Erasmus+, kde si otestujú a zlepšia svoje pedagogické a jazykové zručnosti a prispejú tak k skvalitneniu školstva vo svojej škole aj na Slovensku.
PaedDr. Daniela Molnárová