Slávnostné ukončenie školského roka 2021/22
- 25
Deň Gymnázia
- 56
Školský výlet Primy (I. O)
- 11
Prvý školský výlet Primy I.O dopadol na výbornú. Športové vyžitie v Jumparéne a nakupovanie v Košiciach sme vykompenzovali vidieckou atmosférou a turistikou na Turniská v Kojšove. Užili sme si z každého rožka troška: shopping, jumping, turistiku, opekačku a kúpanie v potoku. V každej minúte výletu sme zažili, videli a naučili sa niečo nové, krásne a najmä sme boli spolu, pomáhali sme si, povzbudzovali sa a vybláznili sme sa. Aj takto stmeľujeme náš triedny kolektív.
Text a foto: Mgr. Miroslava Petríková
Čítajme si ... 2022
- 2
Čítam, čítaš, čítame... Aj takto by sme mohli pomenovať účasť žiakov nášho osemročného gymnázia na celoslovenskom detskom čitateľskom maratóne. Toto podujatie organizuje už trinásty raz Linka detskej istoty s cieľom podnietiť žiakov k čítaniu kníh a návšteve knižníc.
Do čitateľského maratónu sme dňa 20. 6. 2022 zapojili triedy príma, sekunda, tercia a kvarta. Vyučujúce SJL Mgr. Blahovská a Mgr. Vargová po konzultácii so žiakmi vybrali konkrétny knižný titul. Čítali sa Robinson Crusoe, Malý princ, Narnie či Našej mame hrabe... Čas nám to dovolil a my sme s niektorými triedami pokračovali v čítaní aj nasledujúce dni, no a výsledkom bolo to, že sme spoločne vybranú knihu prečítali.
Čítalo sa posediačky, poležiačky, s úsmevom na tvári i vážne, no cieľ bol splnený. Strávili sme SPOLU čas pri zmysluplnej aktivite, veď dialóg s knihou je viac ako pasívne sledovanie televízie či ťukanie do mobilného telefónu.
Dovidenia, stretneme sa na Čítajme si 2023.
Text a foto: Mgr. Kamila Blahovská
Mgr. Kristína Vargová
Školský výlet III.O
- 11
Jazyková súťaž ENGLISH STAR
- 4
Začiatkom mája sa žiaci tried osemročného gymnázia zúčastnili súťaže ENGLISH STAR. Ide o medzinárodnú súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok.
Veľkou motiváciou pre zapojenie sa do súťaže bola možnosť vyhrať Smartfón pre najúspešnejšieho žiaka v každej kategórii na Slovensku a tlačiareň pre našu školu. Aj napriek tomu, že naši žiaci nevyhrali Smartfóny, priemerná dosiahnutá úspešnosť všetkých zúčastnených žiakov nášho gymnázia predstavuje 86,4 percenta, v Kvarte IV.O dokonca žiaci dosiahli úspešnosť 92,8 percenta.
Foto a text: Mgr. Miroslava Petríková
PaedDr. Daniela Molnárová
Školský prieskum na hodine angličtiny
- 6
Na hodinách angličtiny sme školský rok v Kvarte IV.O ukončili témou škola. Porovnávali sme školský systém na Slovensku, vo Veľkej Británii a v USA, informácie si žiaci hľadali v časopisoch. Diskutovali sme o výhodách a nevýhodách nosenia uniforiem, do hĺbky sme rozobrali podvádzanie v škole, dôvody prečo to žiaci robia a porovnali sme túto žiacku anomáliu v minulosti a dnes. Výsledkom našich diskusií je prieskum v anglickom jazyku, ktorý Kvarta navrhla, zorganizovala a vyhodnotila. Dotazník pozostával zo štrnástich otázok týkajúcich sa života v našej škole, obľúbenosti predmetov, učební, školskej jedálne a výletov.
Prieskum žiaci uskutočnili v šiestich triedach našej školy a oslovili v ňom približne 100 žiakov. Výsledky sú zaujímavé, najobľúbenejšími predmetmi sú geografia, telesná výchova, angličtina a dejepis; žiaci by sa navyše chceli učiť španielčinu, nechceli by nosiť školské uniformy, viacerí sa priznali k podvádzaniu na vyučovaní a páčilo sa im vzdelávanie doma.Foto a text: Mgr. Miroslava Petríková
Okresné kolo v atletike žiakov ZŠ a OGY
- 14
Po dlhšom odmlku sa žiaci ZŠ a OGY mohli opäť zúčastniť okresného kola v atletike. Tento krát sa zmenilo miesto konania a presunuli sme sa do Helcmanoviec. Pre žiakov boli pripravené bežecké disciplíny 60m, 300m 800m pre dievčatá a 1000m pre chlapcov, štafetový beh 4x150m a ďalej hod kriketovou loptičkou, vrh guľou či skok do diaľky. V týchto disciplínach nás reprezentovali žiaci primy až kvarty a obsadili výborné umiestnenia. Lukáš Kravec (kvarta) obsadil v behu na 60m a v skoku do diaľky 1. miesto a na stupienok víťazov sa postavila aj Lucia Matiová (prima) s nádherným 3. miestom vo vrhu guľou či dievčenská štafeta 4x150m s 2. miestom. Spoločne sa dievčatá svojimi dosiahnutými výsledkami prebojovali na 3 miesto. Veríme, že si to tí najstarší užili a mladšie ročníky nabrali cenné skúsenosti a motiváciu súťažiť a reprezentovať školu aj v ďalších rokoch.
Workshop Preskúmajme spolu prírodu regiónu
... v rámci projektu Kľúč k rozvoju štyroch gramotností
4Spoznávať krásy nášho regiónu, niečo nové, praktické a prínosné sa naučiť, byť vonku v prírode na čerstvom vzduchu ako jeden kolektív a byť užitočnými. Aj takto výstižne, by sa dal charakterizovať cieľ a poslanie aktivít workshopu v dňoch 14. a 15. marca 2022, na ktorom sa zúčastnili žiaci III.A našej školy. Aktivity boli zamerané na preskúmanie prírodného okolia najdlhšej a jednej z najkrajších vodných nádrží na Slovensku - Ružínskej priehrady. Realizáciou workshopu žiaci získali komplexné a praktické zručnosti a vedomosti, ktorých osvojenie podmieňuje iba takýto spôsob zážitkovej výučby. Naučili sa správne postupy a zásady odborného odoberania vzoriek, získali základy vedeckej práce, formulovali a experimentálne overovali svoje hypotézy, nadobudli vedomosti o histórii, vzniku, funkcionalite, zaujímavostiach a stave ŽP priehrady Ružín v chronologickom meradle. Rovesnícky si navzájom odovzdávali svoje skúsenosti, dedukovali, analyzovali, argumentovali, ale učili sa aj spôsobom pokus-omyl a hľadaním najvhodnejších z možných riešení. Pri odbere a jednotlivých meraniach s meracím zariadením Vernier Labquest so sondami pracovali v skupinách. Výsledky zaznamenávali pre následné sumárne tabelárne vyhodnotenie. Popasovali sa aj s riešením problémových praktických úloh či situácií napr. pri vytvorení roviny pomocou hladiny vody v kadičke, čím nahradili chýbajúcu vodováhu. Zhotovili a ukotvili ohnisko, pripravili suchý betón, osadili informačnú tabuľu a lavičkové sety z recyklovaného odpadu vyťaženého z Ružína. Získali pritom nové manuálne zručnosti pre praktickú prácu s rôznorodým pracovným náradím. A to všetko v pracovnej atmosfére s podporou nádherného slnečného počasia a v kolektívnom duchu.
Pridanou hodnotou aktivít workshopu je vzbudenie záujmu mladej generácie o proaktívny prístup a riešenie tak závažného problému akým je alarmujúci nežiadúci stav životného prostredia okolia VN Ružín. Na základe spokojných tvárí a pocitu z dobre vykonanej práce, ale aj z rozhovorov a postrehov zo spätných väzieb, môžeme s radosťou skonštatovať splnenie cieľov a očakávaní zo strany zúčastených žiakov, čo potvrdzuje aj to, že sa v rámci predmetu Praktikum z biológie a ekológie na skrášlený, vyčistený a preskúmaný “svoj kúsok Zeme” plánujú pri najbližšom slnečnom počasí vrátiť a potešiť sa tak z výsledkov svojej práce, na ktoré sú právom hrdí.
RNDr. Lenka Škarbeková,
koordinátorka workshopu
Japonské divadlo Kamishibai na hodinách anglického jazyka
- 4
Vďaka projektu Etwinning naši žiaci prichádzajú do kontaktu s inovatívnymi metódami vyučovania a aktivitami, ktoré vždy svojim výsledkom očaria žiakov a prekvapia samotného učiteľa. Žiaci Primy (I.O) si tentokrát vyskúšali formu japonského pouličného divadla Kamishibai. Ide o prastaré divadlo pôvodom z japonských budhistických chrámov. V dávnych dobách rozprávači rozprávali príbehy pomocou sady ilustrovaných obrázkov, ktoré vymieňali v malom drevenom zariadení.
Túto formu divadla sme využili na prerozprávanie legendy o Jánošíkovi v anglickom jazyku našim projektovým partnerom. Žiaci na hodinách výtvarnej výchovy vytvorili sadu obrázkov, preložili zjednodušený text príbehu do anglického jazyka a sami prezentovali divadlo Kamishibai. Tvorivosť, umelecký prejav, preklad do cudzieho jazyka, štylizácia textu a samotná prezentácia divadla, to všetko sa ukrýva za našim umením "Prima Kamishibai".
Foto a text: Mgr. Miroslava Petríková
Exkurzia Nitra
Zvýšenie vyhliadok na zamestnanie...
35...to je názov Aktivity 2 projektu Jednota v rozmanitosti podporeného Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov, v rámci ktorej sa 37 žiakov z I. A, IV. O a I. A zúčastnilo Medzinárodného strojárenského veľtrhu a prehliadky Techfórum v Nitre v dňoch 25. a 26. mája 2022. Prvý dojem z veľtrhu pripomínal akoby návštevu sci-fi filmu. No v skutočnosti išlo o výstupy vysokých škôl a univerzít technického zamerania. Študenti tak mali možnosť vidieť, čím sa vysoké školy tohto typu zaoberajú a aké sú vyhliadky absolventov na svoje budúce povolanie. Žiaci mali možnosť vidieť ako pracuje 3D tlačiareň a ako obrovský výkonnostný laser vyrezáva kvetinky do plechu. Taktiež videli lietajúce auto, samojazdiace auto, ako aj autobus na vodíkový pohon, do ktorého si mohli dokonca sadnúť. Vyskúšali si virtuálnu realitu, jazdu na vysokozdvižnom vozíku a kopec iných ďalších technických zariadení. Pozitívum bolo aj to, že niektoré veci žiaci nielen videli a mohli si vyskúšať, ale taktiež si mohli vziať výsledky práce niektorých prístrojov ako suveníry. Na základe návštevy tohto veľtrhu získali žiaci určitú predstavu o dôležitosti významu škôl technického a prírodovedného zamerania a taktiež uplatnenia sa na trhu práce.
Text: Mgr. J. Viťazková
Foto: účastníci exkurzie
Úspechy našich tvorivých žiakov.
Žiaci tried Prima (I. O) a Sekunda (II. O) sa zapojili do umeleckej súťaže Výtvarná Gelnica, ktorú usporiadala Základná umelecká škola v Gelnici. Tohtoročnou témou súťaže bol Portrét. Na krásnom 3. mieste sa umiestnila Kristína Vilčková z Primy. Blahoželáme!
Mgr. M. Petríková
Rozlúčka s maturantmi
- 35
Pokračovanie v projekte etwinning
- 18
2. aktivita Projektové logo:
Druhou úlohou bolo navrhnúť logo nášho spoločného eTwinningového projektu My little homeland. Všetci partneri navrhli a nakreslili logo, za ktoré všetci tiež online hlasovali. Naša Prima navrhla tri logá. Po hlasovaní však zvíťazilo turecké logo.
3. aktivita Moje mesto:
Ďalšou úlohou bolo predstaviť naše mesto vytvorením interaktívnej mapy. Táto úloha nás nielen naučila používať anglické výrazy pre miesta a pamiatky v našom meste v anglickom jazyku, ale zároveň sme objavili novú interaktívnu aplikáciu Padlet, ktorá je využiteľná na veľké množstvo kreatívnych prezentácií, kvízov a projektov vo vyučovaní. Táto projektová úloha bola mimoriadne zaujímavá, keďže sme spoznali aj mestá našich partnerov Španielsko - San Isidro na ostrove Tenerife, Turecko - Istanbul a Poľsko-Gdynia.
4. aktivita Fauna a flóra nášho regiónu:
Krásnu tému na spoznávanie krajín, na rozvoj našej slovnej zásoby v oblasti rastlinnej a živočíšnej ríše sme spracovali v Powerpointe. Ako v každej téme aj tu sme opäť našli úžasný interkultúrny prvok projektu eTwinning, najmä keď sme híkali pri kaktusoch a leguánoch, ktoré sú v Španielsku a Turecku tak bežné ako borovica alebo medveď na Slovensku.
5. aktivita Pohľadnice do zahraničia:
Emaily už dávno nahradili klasickú listovú poštu, rovnako náš projekt je vysoko interaktívny, ale jednou z myšlienok eTwinningových projektov je aj posielanie listov zahraničným partnerom. Presne v období Vianoc sme tvorili, posielali pohľadnice, ktoré sa objavili na nástenkách španielskej, poľskej alebo tureckej školy, no najmä sme aj my dostávali pozdravy z rôznych kútov sveta.
6. aktivita Farby a symboly regiónu:
Zamyslieť sa nad farbami nášho regiónu nebolo ľahké. Vybrali sme tri: zelená, červená a biela. Naša prezentácia opäť v Padlete ukazuje prečo sme sa tak rozhodli. Pri tejto téme sme však objavili a skúsili niečo úplne nové. Poľskí partneri nám predstavili typickú pieseň pre ich región tzv. Kashubian song, ktorá sa spieva podľa obrázkových nôt. A keďže Prima vyskúša úplne všetko, stvorili sme, do angličtiny preložili, nakreslili a zaspievali aj my obrázkovú pesničku, veľmi známu Čerešničky, čerešničky, čerešne.
7. aktivita Online videokonferencia:
Jedným z najväčších zážitkov v tomto projekte bola online videokonferencia, ktorú sme uskutočnili so žiakmi z Turecka. Po počiatočných problémoch s pripojením na nás s červenými vlajkami s polmesiacom mávalo asi 20 žiakov. Podarilo sa nám vymeniť si pár otázok a zahrať si komunikačnú hru. Síce spojenie nebolo najkvalitnejšie o to väčšiu motiváciu máme vyskúšať si to ešte znova.
Mgr. M. Petríková
Workshop: Putujme spolu po ceste poznania
11. 05. 2022
19Minulotýždňový workshop Putujme spolu po ceste poznania previedol našich mladších žiakov poznaním zážitkovou formou. Náplňou jednotlivých stanovíšť workshopu bolo sprostredkovať študentom zaujímavé poznatky z rôznych vedných disciplín a zabaviť ich pri riešení problémových úloh. Niečo nové sme sa naučili, pritom sme sa zabavili a spoznali sa navzájom. Rozvíjali sme nielen naše vedomosti, ale aj sociálne a komunikačné zručnosti.
Na stanovištiach - Ako dobre sa poznáte? a Jeden za všetkých, všetci za jedného - sa naši žiaci zapojili do aktivít, ktorých hlavným cieľom bolo poukázať na spoločné prieniky medzi spolužiakmi. Uvedomili si, že aj s ľuďmi, s ktorými možno neudržiavajú blízke vzťahy, môžu mať mnoho vecí spoločných. Pri riešení slovných a vedomostných hádaniek, kvízov, či pri súťažení v pantomíme a so zaviazanými očami, naplno ukázali aj svojho tímového ducha a chuť víťaziť.
Pocit spolupatričnosti pomáha upevniť aj triedna vlajka. Šikovní maliari si svoje triedne vlajky vytvárali na stanovišti My sme jeden tím. Ich kreatívne výtvory zdobia našu chodbovú nástenku.
Putovanie za poznaním ukončili študenti na cieľovom stanovišti Poznanie sa ukrýva v knihách. Vyhľadávali v úryvkoch odpovede na položené otázky, bojovali s časom i spolužiakmi.
Výherné tímy kvízov, hier či súťaží získavali na jednotlivých stanovištiach sladké odmeny.
Táto mimoškolská aktivita dala žiakom príležitosť prejaviť sa, spolupracovať, riešiť problémové úlohy a vzdelávať sa zábavnou formou. Ďakujem Mgr. Blahovskej, Mgr. Petríkovej a žiačkam II. A triedy za pomoc na stanovištiach a milým žiakom nášho gymnázia za ich aktívnu účasť a pozitívne ohlasy. Kedy sa takto stretneme opäť?
Mgr. K. Vargová
Expert pre zážitkový workshop
Workshop: Poďme spolu experimentovať
- 27
Župná noc
- 38
Mladý Európan
- 1
Už tradične sa naša škola zapája do súťaže, ktorá je tak trochu univerzálna. Mladý Európan má za úlohu priblížiť žiakom Európsku úniu, jej históriu, geografiu, súčasnosť, osobnosti, kultúru, pamiatky či symboly. Súťaž je náročná, súťaží sa v trojčlenných družstvách a vyžaduje komplexné znalosti a prehľad z rôznych oblastí Európy. Súťaže, ktorá sa uskutočnila 29. apríla, sa zúčastnili žiačky 4. A Z. Tóthová, T. Bodnárová a S. Chovanová. Žiačky síce nepostúpili medzi 3 najlepšie, ale našu pochvalu si zaslúžia.
Mgr. R. Burčák
Krajské kolo Dejepisnej súťaže
6. apríla sa uskutočnila trocha netradičná tematicky zameraná súťaž pre gymnáziá z Čiech a Slovenska. Súťažilo sa v trojčlenných družstvách a za našu školu sa súťaže zúčastnili žiaci 4. ročníka D. Janošková, A. Kaľavský a M. Saxa. Žiaci v pomerne veľkej konkurencii obstáli a skončili na 7. mieste. Všetkým ďakujem za účasť.
Mgr. R. Burčák
Dejepisná olympiáda
V mesiacoch február a marec sa uskutočnila Dejepisná olympiáda žiakov základných a stredných škôl. Za našu školu sa olympiády v okresnom kole zúčastnili žiaci v kategórii „F“ (I. O) Petra Pivovarníková a F. Kakalej, v kategórii „E“ (II. O) M. Olejárová a kategórii „C“ (IV. O) A. Polohárová a L. Majkutová. Žiaci sa popasovali s množstvom náročných otázok, ale výsledky stáli zato.
Umiestnenie: Kategória „C“ L. Majkutová - 1. miesto
kategória „E“ M. Olejárová - 1. miesto
kategória „F“ P. Pivovarníková - 1. miesto
F. Kakalej - 2. miestoKrajského kola sa zúčastnili L. Majkutová a za kategóriu „A“ (I. A) B. Brettschneider. Všetkým ďakujem za účasť i umiestnenie. Prajem im ešte veľa súťaživosti a pekných umiestnení.
Mgr. R. Burčák